Kautuvju lobijs ņēmis virsroku

Kautuvju lobijs izskatās ir ņēmis virsroku.

Zemkopības Ministrija ir iecerējusi Pārtikas Veterinārā dienesta centrādim izveido jaunu sadaļu- IZVEDNODOKLIS.

Par katru izvesto dzīvnieku no 6,15 - 11,30 EUR sākot no trim mēnešu vecuma. Liellopu izsoļu namam kā eksporta uzņemumam summa gadā, kas jāsamaksā PVD var paplidus sasniegt ap 300 000 Euro! Uz ka pleciem gulsies šīs izmaksas? Vai tā valsts veicina eksportu? Ko PVD darīs ar šo naudu?

 

Kapēc tieši liellopus no 3 mēnešiem - kapēc ne no divām nedēļām, kad izved no valsts piena teļus?! Kapēc, tad katram izvestajam piena litram un garuda t nepiemēro nodokli?! Kāpēc vienā nozarē eksports ir slikts, bet citās apsveicams?

 

Argumenti:

Pārtikas Veterinārajam dienestam trūskt līdzekļu- tad mūsu gaļas liellopu nozarei tas caurums tagad ir jālāpa?! Vai PVD ir dibināts un pastāv tikai gaļas liellopu eksporta vajadzībām? Varbūt visi, kam ir kāds sakars ar PVD to dara teiksim maksā 1.50 EUR/dzīvnieku.

 

Sertifikāta rakstīšana prasa daudz inspektora laiku, resursus. Esošā likme bija nedaudz virs 17 Eur/h un tagad to pacēla uz 26.30 EUR/ha- pret to nav iebildumu! Izmaksas visur aug! Bet!  Arī eksporta organizētājs patērē resursus dzīvnieku sagatavošanai eksportam:  iegādājoties pases, ievadot datu bāzē informāciju par dzīvniekiem, sagatavojot maršrutu plānus, informāciju par atpūtas vietām, transportētāju. Turklāt uzņemoties finansiālu atbildību par to kādi dzīvnieki tiek uzkrauti, atbildību saimnieku un klientu priekšā! Elektronizētajām sistēmām attīstoties, sertifikāti pat vairs nav jāizprintē, taupot resursus un dabu. Protams, inspektoru atbildība, ka viss notiek regulu ietvaros, bet! Cik laika un cilvēkresursus iztērē eksportētājs, lai visu informāciju sagatavotu! Turklāt eksportētājs apmaksā pases izdošanu eksportam katram dzīvniekam!

 

Radīt Pievienoto vērtību gaļas liellopu nozarē- Tam ir jābūt reālam ciparam, ne skaistai ainavai ierēdņu galvā! Kautuves cenšas vainot teļu eksportu savai neizdarībai, bet aizmirst atklāt visas kārtis ministriem- ka pašas kautķermeņus vairumā izved no valsts un nemaz nepārstrādā! KĀDA PIEVIENOTĀ VĒRTĪBĀ? Ātra peļņa! Kas ir traucējis līdz šim gaļas pārstrades uzņēmumiem nākt pie zemniekiem visus šos 34 neatkarības gadus un piedāvāt konkurētspējīgas cenas?! Kapēc Poļi un Lietuvieši ir savus gaļas pārstrades uzņēmumus t.sk kautuves moderinizējuši un spēj konkurēt Eiropas tirgū ar cenām, pat pārvedot liellopus pāri pus Eiropai, bet vietējās kautuves vaino zemniekus? 

 

Ja Ministrija vēlas veicināt pārstrādi un patiesi radīt pievienoto vērtību gaļai, tad loģiskāks solis būtu piemērot nodokli izvestajam kautķermenim, lai veicinātu to pārstrādi uz vietas. 

 

Nobarošanu veicināt Latvijā- mūžīgā tēma, bet iet uz riņķi kā veca plate. Tā ir pavisma cita nozare un ir jābūt saimniekiem, kas to vēlas darīt, un spēj to darīt ekonomiski izdevīgi. Jau esošajām saimniecībām ( daļai) nav īsti infrastruktūras zīdītājgovīm, kur nu vēl nobarošanas infrastruktūra. Ja jau nenobaro Latvijā, tad tam ir tikai un vienīgi viens iemeslis, TAS NAV IZDEVĪGI! Ja kādam ierēdnim liekas, ka tas ir izdevīgi, tad kapēc paši neņem kredītus un to nedara- lai rādā priekšzīmi?! Ja jau tas ir izdevīgi, kapēc kautuvju īpašnieki neceļ nobarošanas kompleksus un neiepērk atšķirtos teļus?!

 

Nobeigumā:

 

Tik nozīmīgu soli sperot ir vajadzīga atklāta diskusija ar nozares pārstāvjiem, nevis 2 jūlijā publicēt jauno plānoto centrādi, bet tik līdz 16 jūlijam ļaut celt iebildumus. Tik īss periods, kas ieplānots vasaras vidū, kad lauksaimnieku organizāciju pārstāvji ir intensīvos lauku darbos nav sagadīšanās! Nav brīnums, ka šo ierosinājumu pamanījusi un iebildumu celusi tik viena organizācija - Veterināro zāļu aģentūra. Bet eksporta uzņēmumi pat nav tikuši informēti par tik nozīmīgām izmaiņām. RESPEKTĪVI: paši esat vainīgi, ka neskatieties likumprojektus ikdien. Neslēpts kārtējais kautuvju lobis, kuru esam jutuši jau kopš izsoļu nama pastāvēšanas sākuma – mūžīgi kautuvju centieni ierobežot dzīvnieku eksportu! Kapēc paši nevar paskatīties spogulī uz sevi?! Kapēc Latvija atkal savējos saimniekus apliek ar važām, jo ne Lietuvā ne Igaunijā tada nodokļa nav?! 

 

Tikai Izsoles nama gadijumā tie varētu būt ap 300 000 EUR gadā un mēs neesam vienīgie eksportētāji, bet kur mēs tādus līdzekļus ņemsi?! Līdz ar pārējiem tirgus dalībniekiem, būsim spiesti to uzlikt uz zemnieku pleciem.  Kā pretējā gadijumā iespējams izdzīvot? 

Ko PVD ar šo naudu darīs?!

 

Nestāviet saimnieki un saimnieces malā- neloģiskumam ņemt virsroku.

Tiesību aktu projekti, kuri ir nodoti saskaņošanā (skat. 1. pielikums)

 

 

Liellopu izsolu nams

Dalies